Yves Saint Laurent

21. února 2012 v 15:16 | SuperKristý |  Yves Saint Laurent
Yves Saint-Laurent celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent narodil se 1.srpna 1936 v Oranu v Alžírsku a zemřel 1.června roku 2008 v Paříži ve Francii. Byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů 20.století. Během své více než čtyřicetileté kariéry tvořil a měnil trendy v módě. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.

Saint Laurent se narodil v rodině ředitele pojišťovací společnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, kteří se přistěhovali do severní Afriky během Francouzsko-pruské války. Kvůli své křehkosti a jemnosti (a homosexualitě) neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly.

Ve svých 17 letech odešel do Paříže, kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Tato spolupráce vedla k nejkreativnějšímu a nejúspěšnějšímu spojení v historii módy. Saint Laurent patřil k nejlepším návrhářům v Diorově módním domě. V roce 1957, když mu bylo 21 let, mu bylo svěřeno vedení domu, zatímco Christian Dior odešel na dovolenou, z níž se však již nikdy nevrátil.Dva týdny po Diorově smrti, 15.11 1957 se stal Saint Laurent uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň se stal nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture. Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně.

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL. Nový módní dům založil spolu se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém.

Navzdory uznání a světové slávě nevedl Saint Laurent šťastný život. Byl plachý samotář a měl pouze málo dobrých přátel. Během svého života prožil několik nervových zhroucení, trpěl depresemi, měl problémy s alkoholem i drogami. Jeho múzou i přítelkyní byla herečka Catherine Denevue.
Yves Saint Laurent nikdy nebyl dobrým obchodníkem, zato byl však dobrým umělcem. To však způsobilo, že se jeho módní dům dostal v polovině 90. let do ztráty. V roce 1993 koupila farmaceutická filma Sanofi společnost Yves Saint Laurent přibližně za 600 milionů amerických dolarů. V roce 1999 převzal značku Yves Saint Laurent módní konglomerát Gucci Group. Americký návrhář Tom For byl zodpovědný za design konfekční linie Rive Gauch a kosmetické značky YSL Beauté, zatímco Saint Laurent nadále navrhoval šaty v linii haute couture.
Saint Laurent začal trávit většinu svého času ve svém domě v Marakéši v Maroku. Neshody s vedením Gucci Group vedly v roce 2002 k uzavření Yves Saint Laurent Couture. Poslední rozlučková módní přehlídka se konala 7.ledna 2002 vPompiduově centru v Paříži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama