Valentino Garavani

27. února 2012 v 20:17 | SuperKristý |  Valentino
Svět módy

"Když žena vejde do místnosti, musí se za ní všichni otáčet."

Valentino
Valentino - král nadčasové módy
Valentinovo logo "V" je známé po celém světě. Jeho značka se stala symbolem ryzí ženskosti a elegance. Valentina znají a milují ženy po celém světě od Elizabeth Taylorové po Gwyneth Paltrowovou, Jennifer Anistonovou nebo Nicole Kidmanovou.
Valentino Garavani se narodil v Itálii v roce 1932. Pro svět módy byl zřejmě osudem předurčen. Už v dětství odmítal Valentino, miláček celé rodiny, nosit kupovanou obuv. Oblečení a boty se mu musely šít na objednávku. Trávil hodiny nad módními žurnály nebo módu sám rád kreslil. V 17 letech se přestěhoval z Milána do Paříže, kde navštěvoval prestižní školu Chambre Syndicate de la Haute Couture (Francouzské asociace vysoké módy). První vítězství přišlo, když se zúčastnil konkurzu International Wool Secretariat pro mladé designery, po něm dostal Valentino nabídku pracovat ve slavném Domě Jean Desses s Guy Larochem.
Brzy poté se Guy Laroche rozhodl otevřít vlastní salón a nabídl Valentinovi spolupráci. Dva roky práce s Larochem byly pro Garavaniho velkou školou. Zlepšoval kreslení svých návrhů, střhů, modelování a také se naučil základy módního byznysu. V 60. letech se opět vrátil do své rodné země, kde v Římě založil vlastní ateliér.

Popularita už po první přehlídce

Přehlídka první kolekce Valentino se konala v roce 1959 v Římě. Talentovaný, ale málo známý návrhář představil veřejnosti na 120 svých prací. Přesto hned po přehlídce začal být salón Valentino v Říme velmi populární.
Zlomovým momentem se stala návštěva Elizabeth Taylorové. Vybrala si u Valentina nejen šaty na slavnostní premiéru nového filmu, ale sedm dalších modelů, což předznamenalo jejich dlouhodobé přátelství. Herečka pak patřila k jeho stálým zákazníkům a stala se také kmotrou pro Valentina velmi důležitého projektu - asociace L. I. F. E. založené v roce 1990 na podporu dětí nemocných AIDS.
V 60. letech našel Valentino v Římě také přítele a partnera v podnikání. Byl to Giancarlo Giammetti, mladý student architektury. Opustil kvůli módě školu a nabídl své schopnosti domu Valentino, kde jako manažer pracuje dodnes.

Od počátku 60. let mu tleská svět

Skutečným vstupem na mezinárodní módní scénu se pro Valentina stala módní přehlídka v Palazzo Pitti ve Florencii. Nejenže na sebe upoutal zájem módních odborníků, ale především odstartoval obrovský zájem ze strany zákazníků. Tisk tenkrát o něm psal jako o nové hvězdě světové módy. Jeho modely se brzy staly vyhlášenými nejen mezi místní smetánkou, ale i mezi hollywoodskými celebritami.
Valentino je znám svou láskou k červené barvě, kterou preferuje od počátků své tvorby. I když samozřejmě měl rád i jiné barvy. V roce 1968 ho např. po triumfu kolekce věnované Jacqueline Kennedyové návrháři pojmenovali "básníkem bílé barvy". Klenotem zmíněné kolekce byly malé krajkové šaty ušité Jacqueline na svatbu s řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem.
V roce 1980 zřídil Valentino své provozní pobočky v USA a Japonsku a krátce na to následovalo otevření sítě boutiků v obou těchto zemí a další expanze.
Obsáhnout celý Valentinův tvůrčí i podnikatelský životopis je námětem na rozsáhlou knihu. Konec konců už v roce 1982 vydal Franco Maria Ricci Valentinovu první uměleckou biografii. V témže roce se Valentino definitivně prosadil do světa klasického umění, když se prostory Metropolitního muzea v New Yorku Valentinovou přehlídkou poprvé otevřely světu módy.
Význačnou kulturní událostí se stalo otevření "Akademie Valentino" v roce 1989. Toto kulturní centrum se nachází poblíž hlavního římského ateliéru Valentina a pořádají se v něm prestižní umělecké výstavy.
V roce 1992, kdy se konaly celosvětové oslavy 500. výročí objevení Ameriky, se oficiální součástí programu stala mimo jiné i velkolepá výstava "Valentino: 30 magických let". Touto retrospektivní expozicí, která dokumentovala vývoj Valentinova módního stylu a byla působivou freskou historie a podnikatelského potenciálu italské módy, původně Valentino o rok dříve v Římě oslavil 30. výročí svého působení ve světě módy. Výstava měla takový ohlas, že tvůrce dostal pozvání i do New Yorku. Během necelých 14 dní zde pak tuto expozici shlédlo přes 70 tisíc návštěvníků.

Valentino a svět vůní

Přes čtyři desítky let je Valentino synonymem pro špičku haute couture. V jeho světě je žena povýšena na bohyni - éterickou bytost disponující nadpozemskou krásou a svůdnosti. Je tedy pochopitelné, že Valentino nezůstal jen u šatů, ale stal se stejně úspěšným tvůrcem ve světě vůní.
Svůj první parfém uvedl Valenino již v roce 1978. Akci tehdy doprovázela výpravná show v pařížském divadle na Champs Elisées, v jejímž rámci vystoupil i Michail Baryšnikov v Čajkovského Pikové dámě.
Po Very Valentino pro ženy a pro muže nyní přichází Valentino "V" - jedna z nejstylovějších vůní současnosti. "V" je vůní nadčasovou, jiskřivý koktejl dřevitých, květinových a orientálních tónů skvělé souzní s Valentinovým pojetím módy, dopřávajícím ženě zavřít oči a snít.
Úspěch provází kolekce Valentina Garavaniho řadu let. Mnohokrát mu svět tleskal vestoje, mnohé slavné ženy se staly jeho věrnými přítelkyněmi na celý život. Jeho modely zdobí nejen současné ženy, ale jsou i drahými exponáty muzeí.
V květnu bylo slavnému tvůrci 73 let. Je stále činný, ale už se chystá na odpočinek. I když přestane tvořit, zůstane navždy jedním z králů proměnlivé a překrásné módy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama