Únor 2012

Nina Ricci

28. února 2012 v 23:05 | SuperKristý |  Nina Ricci
Nina Ricci, vlastním jménem Maria Nielli, se narodila 14. ledna 1883 v italském Turíně. Když jí bylo pět let, přestěhovala se s rodiči do Florencie. V roce 1895 vešla ve Francii do učení na dámskou krejčovou. Již v osmnácti letech se stala vedoucí krejčovského salonu a o další čtyři roky později hlavní návrhářkou.
V roce 1904 se provdala za klenotníka Luigi Ricciho a o rok později se jim narodil syn Robert. Nina po dvacet let pracovala v salónu Raffin, sbírala zkušenosti a teprve potom se osamostatnila. Vymýšlela nesmrtelné módní kreace a syn Robert se staral o provoz podniku. Impérium Ricci bylo založeno. Nina zkoušela nové tkaniny a designy přímo na těle manekýnek a proslavila se klasickým elegantním stylem pro starší movité dámy. Firma se rapidně rozrůstala a v dobách největší slávy zabírala tři jedenáctipatrové budovy.
Na začátku padesátých let se Nina rozhodla zmírnit intenzitu práce, ale na chod firmy nepřestala dozírat až do smrti. Ta ji zastihla 29. listopadu roku 1970. Nina Ricci je pohřbena na malém hřbitůvku Cimetiere de Courances Essone jižně od Paříže. Její syn Robert, který zemřel v roce 1988 a jeho žena Raymonde Scheikevitch (1906-1991), jsou pohřbeni tamtéž.


Valentino Garavani

27. února 2012 v 20:17 | SuperKristý |  Valentino
Svět módy

"Když žena vejde do místnosti, musí se za ní všichni otáčet."

Valentino
Valentino - král nadčasové módy
Valentinovo logo "V" je známé po celém světě. Jeho značka se stala symbolem ryzí ženskosti a elegance. Valentina znají a milují ženy po celém světě od Elizabeth Taylorové po Gwyneth Paltrowovou, Jennifer Anistonovou nebo Nicole Kidmanovou.
Valentino Garavani se narodil v Itálii v roce 1932. Pro svět módy byl zřejmě osudem předurčen. Už v dětství odmítal Valentino, miláček celé rodiny, nosit kupovanou obuv. Oblečení a boty se mu musely šít na objednávku. Trávil hodiny nad módními žurnály nebo módu sám rád kreslil. V 17 letech se přestěhoval z Milána do Paříže, kde navštěvoval prestižní školu Chambre Syndicate de la Haute Couture (Francouzské asociace vysoké módy). První vítězství přišlo, když se zúčastnil konkurzu International Wool Secretariat pro mladé designery, po něm dostal Valentino nabídku pracovat ve slavném Domě Jean Desses s Guy Larochem.
Brzy poté se Guy Laroche rozhodl otevřít vlastní salón a nabídl Valentinovi spolupráci. Dva roky práce s Larochem byly pro Garavaniho velkou školou. Zlepšoval kreslení svých návrhů, střhů, modelování a také se naučil základy módního byznysu. V 60. letech se opět vrátil do své rodné země, kde v Římě založil vlastní ateliér.

Popularita už po první přehlídce

Přehlídka první kolekce Valentino se konala v roce 1959 v Římě. Talentovaný, ale málo známý návrhář představil veřejnosti na 120 svých prací. Přesto hned po přehlídce začal být salón Valentino v Říme velmi populární.
Zlomovým momentem se stala návštěva Elizabeth Taylorové. Vybrala si u Valentina nejen šaty na slavnostní premiéru nového filmu, ale sedm dalších modelů, což předznamenalo jejich dlouhodobé přátelství. Herečka pak patřila k jeho stálým zákazníkům a stala se také kmotrou pro Valentina velmi důležitého projektu - asociace L. I. F. E. založené v roce 1990 na podporu dětí nemocných AIDS.
V 60. letech našel Valentino v Římě také přítele a partnera v podnikání. Byl to Giancarlo Giammetti, mladý student architektury. Opustil kvůli módě školu a nabídl své schopnosti domu Valentino, kde jako manažer pracuje dodnes.

Od počátku 60. let mu tleská svět

Skutečným vstupem na mezinárodní módní scénu se pro Valentina stala módní přehlídka v Palazzo Pitti ve Florencii. Nejenže na sebe upoutal zájem módních odborníků, ale především odstartoval obrovský zájem ze strany zákazníků. Tisk tenkrát o něm psal jako o nové hvězdě světové módy. Jeho modely se brzy staly vyhlášenými nejen mezi místní smetánkou, ale i mezi hollywoodskými celebritami.
Valentino je znám svou láskou k červené barvě, kterou preferuje od počátků své tvorby. I když samozřejmě měl rád i jiné barvy. V roce 1968 ho např. po triumfu kolekce věnované Jacqueline Kennedyové návrháři pojmenovali "básníkem bílé barvy". Klenotem zmíněné kolekce byly malé krajkové šaty ušité Jacqueline na svatbu s řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem.
V roce 1980 zřídil Valentino své provozní pobočky v USA a Japonsku a krátce na to následovalo otevření sítě boutiků v obou těchto zemí a další expanze.
Obsáhnout celý Valentinův tvůrčí i podnikatelský životopis je námětem na rozsáhlou knihu. Konec konců už v roce 1982 vydal Franco Maria Ricci Valentinovu první uměleckou biografii. V témže roce se Valentino definitivně prosadil do světa klasického umění, když se prostory Metropolitního muzea v New Yorku Valentinovou přehlídkou poprvé otevřely světu módy.
Význačnou kulturní událostí se stalo otevření "Akademie Valentino" v roce 1989. Toto kulturní centrum se nachází poblíž hlavního římského ateliéru Valentina a pořádají se v něm prestižní umělecké výstavy.
V roce 1992, kdy se konaly celosvětové oslavy 500. výročí objevení Ameriky, se oficiální součástí programu stala mimo jiné i velkolepá výstava "Valentino: 30 magických let". Touto retrospektivní expozicí, která dokumentovala vývoj Valentinova módního stylu a byla působivou freskou historie a podnikatelského potenciálu italské módy, původně Valentino o rok dříve v Římě oslavil 30. výročí svého působení ve světě módy. Výstava měla takový ohlas, že tvůrce dostal pozvání i do New Yorku. Během necelých 14 dní zde pak tuto expozici shlédlo přes 70 tisíc návštěvníků.

Valentino a svět vůní

Přes čtyři desítky let je Valentino synonymem pro špičku haute couture. V jeho světě je žena povýšena na bohyni - éterickou bytost disponující nadpozemskou krásou a svůdnosti. Je tedy pochopitelné, že Valentino nezůstal jen u šatů, ale stal se stejně úspěšným tvůrcem ve světě vůní.
Svůj první parfém uvedl Valenino již v roce 1978. Akci tehdy doprovázela výpravná show v pařížském divadle na Champs Elisées, v jejímž rámci vystoupil i Michail Baryšnikov v Čajkovského Pikové dámě.
Po Very Valentino pro ženy a pro muže nyní přichází Valentino "V" - jedna z nejstylovějších vůní současnosti. "V" je vůní nadčasovou, jiskřivý koktejl dřevitých, květinových a orientálních tónů skvělé souzní s Valentinovým pojetím módy, dopřávajícím ženě zavřít oči a snít.
Úspěch provází kolekce Valentina Garavaniho řadu let. Mnohokrát mu svět tleskal vestoje, mnohé slavné ženy se staly jeho věrnými přítelkyněmi na celý život. Jeho modely zdobí nejen současné ženy, ale jsou i drahými exponáty muzeí.
V květnu bylo slavnému tvůrci 73 let. Je stále činný, ale už se chystá na odpočinek. I když přestane tvořit, zůstane navždy jedním z králů proměnlivé a překrásné módy.

Roberto Cavalli

27. února 2012 v 20:15 | SuperKristý |  Roberto Cavalli
roberto-cavalli.jpg (300×304)
Roberto Cavalli (narozený 1940 ve Florencii) navrhuje některé z nejatraktivnějších šatů v módě. Barokní kombinace exotických per, odkvetlé květy, stopy zvířat a neuvěřitelně lehké kůže tvoří charakteristický rys, o nějž Cavalli dnes a denně usiluje. Je to vždy vidět na jeho milánském molu u modelek na nejvyšších podpatcích a s nejbohatšími, větrem vysoušenými vlasy ve městě. V zimních kolekcích dominují kožešiny - čím výstřednější, tím lépe. A všechno to začalo na ping-pongovém stole. Tam Cavalli jako student florentské Akademie umění poprvé začal experimentovat s tiskem na kůži a později si podobnou technologii nechal patentovat. Cavalli je synem krejčího a vnukem uznávaného malíře (z hnutí Macchiaiolli) a je odborníkem na ozdoby a dekoratérem textílií. Po založení vlastní módní společnosti začátkem šedesátých let byl jedním z prvních, kdo přivedli kožené výrobky na předváděcí molo. Dal je dohromady pro svůj debut v roce 1972. Přehlídka se tehdy konala v Palazzo Pitti ve Florencii. Během osmdesátých let byl Cavalli ve vysoké módě ousiderem, ale v devadesátých letech dosáhl podivuhodného comebacku. V tomto renesančním období se stal Cavalli mezi aristokracií R&B prvotřídní značkou, nemluvě o tom, že si každá hvězdička s odvahou a postavou odnášela jeden z jeho nápadných kabátků. S pomocí své druhé manželky, Evy Düringerové, bývalé Miss Universe, přivedl Cavalli do milánských kolekcí charakteristický vzhled - jedinečnou kombinaci agresivního sexappealu, řemeslného tisku, upřímně výstředních témat a přehlídek na molu. Tisk i zákazníci ho za to přijali s otevřenou náručí. Kolekce nesoucí jeho jméno nyní zahrnují mimo jiné Just Cavalli, pánské oděvy, dětské oděvy a parfémy v licenci. V roce 2003 jeho společnost dosáhla obratu 289 milionů euro a jeho kolekce se distribuují do 30 zemí. Cavalli vlastní rovněž jednu z nejlepších italských chovných farem závodních koní.
"Příroda je můj hlavní zdroj inspirace - nazývám ji ,největším umělcem' a nikdy od ní nepřestanu přijímat nápady." - Roberto Cavalli

Allegra Versace

27. února 2012 v 20:06 | SuperKristý |  Versace
Whitney+Museum+American+Art+Gala+Studio+Party+XEyiNJ7ebYql.jpg (414×594)
Allegra Versace se narodila 30.6.1986 je to hlavní dědička impéria versace a je také dcerou módní návrhářky Donatelly Versace. Ta na ní kvůli práci neměla čas a o malou Allegru se staral její strýc, slavný návrhář Gianni Versace.Gianni miloval umění, jezdil s Allegrou po Evropě a Americe, navštěvovali muzea a galerie. Bohužel byl 15. července 1997 v Miami zastřelen. Nejhůře to nesla právě Allegra, která začala nebezpečně hubnout až na váhu 32 kg.

Donatella Versace

27. února 2012 v 20:02 | SuperKristý |  Versace
220px-Donatella_Versace_Time_Shankbone_2010.jpg (220×285)
Byla vždy velice divoká a nikdy si nenechala do ničeho mluvit. Narodila se v roce 1955 jako nejmladší ze čtyř dětí. Její otec se živil jako obchodník a matka byla švadlenou. Malá Donatella se nejvíce upnula ke svému staršímu bratrovi Giannimu, se kterým už od jedenácti let obrážela noční podniky a diskotéky. Jak sama říká, Gianni byl nejdivočejší ze všech, ona ho však zakrátko začala ve svých nebezpečných kouscích dohánět.

Vystudovala literaturu na univerzitě ve Florencii a pomáhala svému bratrovi, který právě rozjížděl svůj vlastní podnik. Gianni svou sestru nesmírně miloval. Představovala pro něho múzu i dobrého rádce v otázkách obchodu. Jednou Giannii prohlásil: "Když se Donatelle moje skica nelíbí, ihned ji roztrhám."

Byla to právě Donatella, koho napadlo používat pro přehlídky světoznámé modelky, také její přátelské styky s celebritami přispěly k nevídanému úspěchu značky Versace. Svůj tvůrčí talent mohla uplatnit navrhováním modelů pro značku Versus, kterou ji její milý bratr daroval.

Vše najednou skončilo 15. července roku 1997 výstřelem před rezidencí v Miami, kde se stal Gianni obětí duševně chorého mladíka.

Pro celou rodinu to byla nepředstavitelná tragédie, ovšem show must go on, a tak se jelo dál. Hlavou nové firmy Versace se stala právě Donatella, jejím rádcem ve finančních otázkách bratr Santo.

Svou první couture kolekci představila po roce od smrti bratra v hotelu Ritz v Paříži u bazénu, kde Gianni tak rád trávil svůj volný čas. Měla ohromný úspěch, a tak se návrhářka směle pustila do dalších extravagantních modelů, které nosí například Madonna, Jennifer Lopez, Britney Spears, Liz Hurley nebo Victorie Beckham.

Ovšem tato velká milovnice večírků má i svůj soukromý život, který tvoří její dvě děti, jejichž otcem je bývalý model Paul Beck, které ho prý přebrala svému bratrovi Giannimu. Její devatenáctiletá dcera Aleggra byla velkým miláčkem návrháře a zdědila po něm největší díl bohatství, bratr Daniel se musel spokojit s rozsáhlou sbírkou obrazů.

Jednou se Donatelly ptali, zda uvažovala někdy o tom, že by svou obchodní značku, kterou představují její dlouhé nepřirozené platinově bílé vlasy, přebarvila na přírodní přirozenou barvu. Odpověděla: "Přírodní? Co to je přírodní? Co to je? To není nic, co by souviselo s vlasy či obličejem. Já naprosto nevěřím v nějakou přírodní přirozenost. Když se řekne přírodní, vybaví se mi spíše jídlo, nějaká zelenina." A o tom jsou i její modely

Gianni Versace

27. února 2012 v 19:58 | SuperKristý |  Versace

Gianni-Versace-9517836-1-402.jpg (402×402)

Máloco evokuje v módním světě luxus tak, jako šaty od Versaceho. Italský génius módy byl známý svou snahou provokovat, jeho modely zdůrazňovaly lidskou sexualitu natolik, že konzervativněji zaměření lidé je mohli považovat za vulgární. Přesto však vytvořil jeden z nejznámějších módních domů současnosti.

Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v italském Reggio Calabria. K módě měl vztah již odmalička, jeho matka Francesca vlastnila módní ateliér šijící šaty pro bohatou klientelu a mladý Gianni se zde učil navrhovat své první modely a pomáhal matce vylepšovat ty její.

Navzdory své lásce k módě však Versace odešel studovat architekturu a k návrhářství se vrátil až v pětadvaceti letech, kdy zamířil do módní Mekky, Milána. Zpočátku však musel pracovat pro velké módní domy, jako Genny, Callaghan či později Comlice, a sbírat zkušenosti.

V roce 1978 však již Versace otevřel svůj první vlastní butik v milánské Villa della Spiga. Zpočátku prodával vedle svých modelů též modely ostatních značek, brzy se však jeho šaty začaly prodávat výrazně lépe než ostatní.

Gianniho modely byly odvážné, navíc byl schopen kombinovat doslova vše se vším. Velice rád měl barevnost až křiklavost, a tak z jeho rukou vyšla například žlutá saka či kolekce potištěná obaly slavného módního časopisu Vogue. V roce 1982 vydal kolekci s šaty, které měly kovový lesk a ty se okamžitě staly hitem. Versace se však neomezoval pouze na oblečení, vytvářel i bytové doplňky, porcelán či příbory.

V roce 1985 Gianni koupil značku Intacto, které vtiskl podobný styl jako vlastní značce, avšak byla zaměřena na mladší publikum. V té době již bylo jméno Versace známé po celém světě a obchody v nových městech vyrůstaly jako houby po dešti. Modely od Versaceho oblékaly takové celebrity jako Madonna, Michael Jackson, Elton John či princezna Diana.

Versace byl poté najat jako hlavní designér pro populární americký televizní seriál Miami Vice, což vedlo k tomu, že se z Itálie stěhoval na Floridu. Rozpuk jeho společnosti však opuštění Milána negativně neovlivnilo, spíše naopak. V roce 1996 obrat značky Versace poprvé přesáhl jednu miliardu dolarů.

15. červenec 1997 se stal pro Versaceho osudným dnem. Vracel se z obvyklé procházky po pobřeží oceánu, když byl několika ranami zastřelen před svou luxusní vilou Casa Casuarina. Podle vyšetřování policie se stal náhodnou obětí sériového vraha Andrea Cunanana, který krátce po vraždě spáchal sám sebevraždu.

Přes ztrátu své hlavní kreativní duše žije značka Versace dál. Do čela společnosti se postavil Gianniho bratr Santo, hlavní designérské křeslo obsadila sestra Donattela. Jméno módního domu Versace tak stále září ve světě luxusu.

Yves Saint Laurent

21. února 2012 v 15:16 | SuperKristý |  Yves Saint Laurent
Yves Saint-Laurent celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent narodil se 1.srpna 1936 v Oranu v Alžírsku a zemřel 1.června roku 2008 v Paříži ve Francii. Byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů 20.století. Během své více než čtyřicetileté kariéry tvořil a měnil trendy v módě. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.

Saint Laurent se narodil v rodině ředitele pojišťovací společnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, kteří se přistěhovali do severní Afriky během Francouzsko-pruské války. Kvůli své křehkosti a jemnosti (a homosexualitě) neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly.

Ve svých 17 letech odešel do Paříže, kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Tato spolupráce vedla k nejkreativnějšímu a nejúspěšnějšímu spojení v historii módy. Saint Laurent patřil k nejlepším návrhářům v Diorově módním domě. V roce 1957, když mu bylo 21 let, mu bylo svěřeno vedení domu, zatímco Christian Dior odešel na dovolenou, z níž se však již nikdy nevrátil.Dva týdny po Diorově smrti, 15.11 1957 se stal Saint Laurent uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň se stal nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture. Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně.

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL. Nový módní dům založil spolu se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém.

Navzdory uznání a světové slávě nevedl Saint Laurent šťastný život. Byl plachý samotář a měl pouze málo dobrých přátel. Během svého života prožil několik nervových zhroucení, trpěl depresemi, měl problémy s alkoholem i drogami. Jeho múzou i přítelkyní byla herečka Catherine Denevue.
Yves Saint Laurent nikdy nebyl dobrým obchodníkem, zato byl však dobrým umělcem. To však způsobilo, že se jeho módní dům dostal v polovině 90. let do ztráty. V roce 1993 koupila farmaceutická filma Sanofi společnost Yves Saint Laurent přibližně za 600 milionů amerických dolarů. V roce 1999 převzal značku Yves Saint Laurent módní konglomerát Gucci Group. Americký návrhář Tom For byl zodpovědný za design konfekční linie Rive Gauch a kosmetické značky YSL Beauté, zatímco Saint Laurent nadále navrhoval šaty v linii haute couture.
Saint Laurent začal trávit většinu svého času ve svém domě v Marakéši v Maroku. Neshody s vedením Gucci Group vedly v roce 2002 k uzavření Yves Saint Laurent Couture. Poslední rozlučková módní přehlídka se konala 7.ledna 2002 vPompiduově centru v Paříži.

Nech se inspirovat Gintou Lapinou!

20. února 2012 v 12:57 | SuperKristý |  Outfits
TIP!

Victoria Beckham

20. února 2012 v 12:39 | SuperKristý |  Victoria Beckham
Victoria Caroline Adams se narodila 17. dubna 1974 v Anglii Jackie a Tonymu. Má bratra Christiana a sestru Louise. Studovala na Jasonově divadelní škole. Začala zpívat v dívčí skupině Spice Girls. V roce 1996 vydaly svůj první singl Wannabe. Skupina se proslavila po celém světe a prodala desítky miliónů nosičů.

V červenci 1999 se Victoria provdala za svého přítele - fotbalistu Davida Beckhama a převzala jeho příjmení. I když o nich mnozí tvrdí, že jejich vztah je pouze reklamním tahem nebo, že jim to spolu neklape, tak jsou ještě stále spolu.
Victoria Beckham žije s fotbalistou Davidem Beckhamem a má s ním tři syny, Brooklyna Josepha (nar.4.3.1999), Romea Jamese (nar.1.7.2002) a Cruze Davida (nar.20.2.2005).

Cesty holek ze skupiny se rozešly a Vicky vydala i svá sólová alba. Orientuje se v módním průmyslu - má svou vlastní módní značku.

Louis Vuitton Mallatier

20. února 2012 v 12:27 | SuperKristý |  Louis Vuitton
http://imagebox.cz.osobnosti.cz/foto/louis-vuitton/O190786-249e2.jpg
Datum narození: 4. 08. 1821
Datum úmrtí: 27.2.1892
Původ: Francie
Imitace je prý upřímnou formou lichotky a neexistuje zřejmě jiná značka, která vyplodila tolik kopií svých výrobků jako Louis Vuitton. Levné kopie Louis Vuittonových luxusních kabelek se prodávají na rozích ulic po celém světě a pro člověka, který sní o vybraném koženém zboží a doplňcích, ale nemůže si je dovolit, představuje nákup kopie jedinou šanci jak pocítit alespoň vzdálený závan půvabu, který značku Louis Vuitton obklopuje.

Tradice Louis Vuittona jde hodně zpátky do historie. Společnost byla založena roku 1854 výrobcem zavazadel Louis Vuittonem Mallatierem, který položil základy designu, kladením důrazu na mimořádně vysokou kvalitu a řemeslné umění v každém výrobku. Uspokovat přání a požadavky bohatých znamenalo někdy uspokojovat výstřední zakázky jako byl například toaletní kufřík z krokodýlí kůže a želvího krunýře pro známou operní pěvkyni.

V posledních letech oprášila značka Louis Vuitton svou jemně zatuchlou image. Kabelky, stále vytvářené z exotických kůží jako aligátoří, ještěrčí či pštrosí, byly aktualizovány do moderních verzí sportovního luxusu. Největší revoluční změnou bylo jmenování mladého amerického návrháře Marca Jacobse do funkce uměleckého ředitele a to v březnu roku 1997 a představení jeho linie praktického/denního oblečení.